Elektrisch
E-mobiliteit expert Maarten Hachmang
We gingen in gesprek met e-mobiliteit expert Maarten Hachmang over zijn passie voor de elektrische auto en zijn toegevoegde waarde voor de branche!
Dit keer aan het woord in Duiding op Donderdag: Maarten Hachmang. Zijn passie voor e-mobiliteit mondde uit in een early adopter blog over elektrisch rijden, meerdere websites – waaronder laadpaaltop10 en laadpastop10 – en nog veel meer activiteiten. Wat hij allemaal betekent voor de elektrische branche en waarom hij zo weg is van de elektrische auto? Daarover gingen we uitgebreid met hem in gesprek.
Elektrisch rijden voor 3 type mensen
Volgens Maarten zijn drie type mensen gepassioneerd over de elektrische auto: de rekenaar, de techneut én de milieuliefhebber. Maarten: “Mijn interesse werd in eerste instantie gewekt als techneut. Na twintig jaar in de IT te hebben gewerkt, maakte ik de overstap naar de branche van e-mobiliteit. Waarom? Omdat dit gewoon nóg leuker is.
De elektrische auto is een voordelige en milieuvriendelijke manier om jezelf voort te bewegen. En ik vind het leuk om early adopter te zijn voor nieuwe technieken. Voorheen had ik vrij weinig met auto’s, maar de elektrische vind ik helemaal te gek.”
EV voor groentjes
Maartens doel? De elektrische auto nog toegankelijker maken voor het brede publiek. “Ik vind het erg interessant hoe we met z’n allen de transitie maken naar elektrisch rijden. Ik verwacht dat de brandstofauto sneller verdwijnt dan de meesten denken. En hier draag ik graag aan bij. Daarom richtte ik verschillende websites en een podcast op én werk ik samen met verschillende partners, waaronder de Vereniging Elektrisch Rijders (VER). Samen ontwikkelden we de training ‘EV voor groentjes’, waarin ik mensen leer hoe ze overstappen op een elektrisch voertuig.
Toen ik zelf overstapte op elektrisch rijden, had ik allerlei vragen. Hoe werkt het opladen? Hoelang duurt dit? Welke kosten brengt het met zich mee? Rijd ik ook gemakkelijk naar het buitenland? Hoelang mag je waar staan en wanneer loop je het risico op een boete? Deze beginnersvragen, en nog veel meer, beantwoord ik tijdens deze training.”
Niet lastig, wel anders
“Gelukkig is het totaal niet moeilijk om over te stappen op elektrisch rijden. Het is gewoon ‘anders’ en dat vinden veel mensen in het begin wel een dingetje. Maar geloof mij: als je eenmaal elektrisch rijdt, wil je nooit meer terug naar die smerige brandstofauto.
Waar je wel rekening mee moet houden, is de ‘laad-etiquette’. Hoe ga je om met een openbare laadpaal? Hoe informeer je anderen over wanneer de laadplek vrijkomt? Dit kan bijvoorbeeld met een laadschijf of via een app, maar die ongeschreven normen moet je net even kennen. Net als de betekenis van bepaalde verkeersborden.”
Elektrisch rijden in het buitenland
Wil je op reis naar het buitenland met je elektrische auto? Dan is dit volgens Maarten zeer goed te doen. “Het vraagt alleen om een beetje voorbereiding. In Nederland lopen we voorop op het gebied van elektrisch rijden en het aantal laadpunten. Bijna veertig procent van alle laadpalen in heel Europa staat in Nederland. Dus je moet niet verwachten dat het in het buitenland precies zo is geregeld, maar laat dit je vooral niet weerhouden.
De echte pionier zal zeggen dat je zelfs naar Australië kunt met je elektrische auto. Maar iedereen heeft natuurlijk zijn eigen mening over wanneer iets acceptabel is. Laten we zeggen dat als je ergens tussen die pionier en je buurman in zit, dat je in de meeste landen snel een laadplek vindt en dat op reis gaan goed te doen is. Inmiddels kun je bij vrijwel elke parkeerplaats naast de Duitse snelweg snelladen.
In Noorwegen is ongeveer tachtig procent van de nieuw verkochte auto’s al elektrisch. Ook zijn er allerlei fiscale voordelen en wet- en regelgeving, waardoor je eigenlijk gek bent als je daar een brandstofauto koopt. Uiteindelijk gaan alle landen die kant op.”
De nieuwe standaard
“Op dit moment wordt de elektrische autobranche nog voornamelijk gestimuleerd door prikkels vanuit de overheid. Maar voor de nieuwe generatie is dit het nieuwe normaal. Een leaseauto die rijdt op brandstof? Die arbeidsvoorwaarden accepteren zij straks misschien niet eens meer. Je kunt geen reclameblok meer voorbij zappen zonder dat je reclame tegenkomt over een elektrisch voertuig. En alle autofabrikanten hebben aangekondigd te stoppen met het produceren van brandstofauto’s.
Dus of het nu links- of rechtsom gaat: die elektrische auto wordt écht de nieuwe standaard. En ondernemers nemen hierin het voortouw. Of dit nu op advies van de boekhouder is vanwege de financiële voordelen of omdat ze daadwerkelijk willen bijdragen aan een schonere wereld.”
Bewuste levensstijl
Maarten vertelt dat hij zijn eerste elektrische auto – de Renault Zoe – in eerste instantie aanschafte vanwege de mooie kostenbesparing. Maar hoe langer hij elektrisch rijdt, hoe duurzamer zijn mindset wordt. “Eigenlijk wil ik niets meer met brandstof te maken hebben. Of in ieder geval zo min mogelijk, want sommige bestemmingen zijn zonder vliegtuig simpelweg niet te bereiken. Al heb ik al jaren niet gevlogen. Maar ik ruilde bijvoorbeeld ook mijn brandstofscooter in voor een elektrische step: de E-chopper.
Het duurzame ‘kwartje’ viel bij mij toen het me opviel hoe zwart de muren langs de Parijse périphérique eigenlijk zijn. Of hoe schadelijk het is wanneer ik drie scholieren achter een truck met een grote uitlaat zie fietsen. Niet dat ik ineens een milieuactivist ben, maar de elektrische auto heeft mij wel bewuster gemaakt van mijn levensstijl. Ontwikkelingen zoals de elektrische vuilniswagen en het feit dat álle bussen in Apeldoorn elektrisch rijden, vind ik dan ook prachtig!”
De elektrische auto en onze laadpas uitproberen
Kijk jij als ondernemer ook het liefst naar de lange termijn en zie je de financiële voordelen van elektrisch rijden wel zitten? Probeer de elektrische auto dan op je gemak uit via ‘Sturen bij je buren’ van de Vereniging Elektrisch Rijders. Dankzij dit initiatief kom je gemakkelijk in contact met een elektrische rijder bij jou in de buurt, die ervoor open staat om de auto uit te lenen voor een proefrit en zijn of haar ervaringen graag met je deelt! Bevallen de eerste kilometers je goed? Ga dan vanaf dan áltijd zorgeloos elektrisch op pad met onze laadpas.